Poşetten sonra bunlar da ücretli olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ücretli poşet uygulamasından sonra kese kağıtları, yoğurt kapları, cips kutuları ve çerez ambalajlarını da ücretli hale getirmeyi planlıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ücretli poşet uygulamasından sonra, "geri kazanım payı alınacak" ürünlerin sayısında artış yapacak. Bakanlık "Geri Kazanım Katılım Paylarına İlişkin Yönetmelik Taslağı"nı görüşe açtı. Taslağa göre ekmeklerin sarıldığı kese kağıtları, yoğurt kapları, cips kutuları ve çerez ambalajlarına katılım payı gelecek. Aynı şekilde gazlı ve gazsız içeceklerin kutularından da katılım payı alınacak.

Akşam'da yer alan habere göre uygulamanın 30 Haziran’da devreye girmesi planlanıyor. Ürünler, sınıflandırılarak adet veya ağırlık olarak tanımlanıp, kayıt altına alınacak, bakanlığa bildirilecek.

Ücretlendirme, Vergi Usul Kanunu uyarınca tespit ve ilan edilen yeniden değerleme oranında artırılarak uygulanacak.

ÖDEMEYENE CEZA

Katılım payıyla ilgili beyannamelerini kanuni süre içinde vermeyenlere 18 bin 037 lira idari para cezası kesilecek. Ödemediği tespit edilenler ise miktarın yüzde 20 fazlası olacak şekilde idari para cezası ödemek zorunda kalacak.

Ayrıca poşeti ücretsiz verenlere ise metrekare başına 12.37 TL ceza verilmesi planlanıyor.

HANGİ ÜRÜNLER ÜCRETLİ OLACAK?

Ürün, başka bir eşyanın ayrılmaz parçası değilse ambalaj kabul edilecek.

Şeker kutuları, dergi poşetleri, çelik gaz tüpleri, konserve kutuları, ekmeğin sarıldığı kese kağıdı, yoğurt kapları ve cips kutuları ambalaj sayılacak.

Su ve süt ile bunların işlenmesi sonucu hazırlanan gazlı veya gazsız içecekler, meyveli içecek, meyveli doğal mineralli içecek, aromalı doğal mineralli içecek, yapay soda, kola, tonik, aromalı su, enerji içecekleri, sporcu içecekleri ve distile/damıtma yoluyla elde edilenler dahil alkollü içkilerin ambalajları içecek ambalajı olarak tanımlanacak.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.