Plastik ambalaj üretimi arttı

Plastik ambalaj üretimi, 2015 yılında bir önceki yıla göre yüzde 3,2 artışla miktar bazında 3,4 milyon tona ulaştı.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı'ndan (PAGEV) yapılan açıklamaya göre, plastik ambalaj üretimi yapan yaklaşık bin 900 firma, 2015 yılında bir önceki yıla oranla miktar bazında yüzde 3,2 artışla 3,4 milyon ton üretime ulaştı. Değer bazında ise yüzde 9,7 azalış ile 11,6 milyar dolar oldu. Plastik ambalaj sektöründe yaşanan değer bazındaki azalma, petrol fiyatlarındaki düşüşe rağmen yüksek ham madde fiyatları, Doğu Avrupa ile Uzakdoğu ülkelerindeki düşük fiyat rekabeti ve euro/dolar paritesinden kaynaklandı.

2015 yılında dünya genelinde 149 milyon ton plastik ambalaj üretildi. Türkiye 3,4 milyon tonluk üretimi ile 6'ncı sırada bulunurken dünya toplam üretiminden aldığı pay ise yüzde 2,3 seviyesinde.

16 milyar dolara ulaştı

Kullanım kolaylığı, uzun süreli muhafaza, hafiflik, maliyet avantajı, enerji tasarrufu ve çevresel faktörlerin etkisi ile tüm dünyada kağıt, çelik, alüminyum, ahşap, cam gibi malzemelere alternatif olan plastiklerin ambalaj sektöründeki kullanımı da giderek artıyor.

Açıklamaya göre, günlük hayatın temel bir parçası haline gelen plastik ambalajlar, gıda sektöründen, kozmetik, ilaç ve tıbbi malzemeler sektörüne kadar birçok değişik alanda kullanılıyor. Ürünü dış etkenlerden koruyarak raf ömrünü uzatan ve tüketicilere hijyen koşullarında taşıma kolaylığı sağlayan ambalajlar, özellikle gıda sektörünün bir numaralı tercihi konumunda.

Türkiye'de 16 milyar dolar büyüklüğe ulaşan ambalaj sektöründe ilk sırayı yüzde 34'lük pay ile plastikler alıyor. Ambalajların plastik sektörü üretiminden aldığı pay ise yüzde 40.

Değeri azaldı

2015 yılında Türkiye'de kişi başına plastik ambalaj malzemeleri tüketimi 39 kilogram ve 141 dolar oldu. Yurt içi tüketim 2015'te önceki yıla kıyasla miktar bazında yüzde 0,8 artışla 3 milyon 42 bin ton, değer bazında yüzde 10,3 azalışla 11,12 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Sektörün 2015 yılı ihracatı miktarda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,3 artarak 811 bin tona yükseldi. İhracat değerde ise yüzde 5,4 düşüşle 2,23 milyar dolara geriledi. Plastik ambalaj ihracatı, ambalaj sektörünün toplam ihracatındaki yüzde 68 pay ile üretimde olduğu gibi ihracatta da liderliğini sürdürdü. Dünyanın 150 ülkesine plastik ambalaj ihraç eden sektörün 2015'te en çok ihracat yaptığı ülkeler Almanya, İngiltere Irak, Fransa ve İtalya olarak sıralandı.

Plastik ambalaj sektörünün dış ticaret fazlası miktarda yüzde 27, değerde yüzde 8 artış kaydetti.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.